Кафедра економіки, обліку і оподаткування
Національний університет "Чернігівська політехніка"

Мораторій на перевірки суб’єктів господарювання

4.12.2020 р. Верховна Рада підтримала президентський законопроект № 4429, «присвячений» виплаті допомоги в розмірі 8000 грн і скасуванню перевірочного мораторію суб’єктів господарювання.

Відповідно, норми Закону України № 1071-IX спрямовані на підтримку у 2020-2021 рр. застрахованих осіб та надання допомоги суб’єктам господарювання на період здійснення обмежувальних протиепідемічних заходів, запроваджених з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2.

Водночас, скасовується мораторій на неподаткові перевірки нормами Закону №530, однак залишаються і дії норми Закону №533 (табл.1).

 

Таблиця 1. - Норми про мораторій на неподаткові перевірки в нормативно-правовому забезпеченні

 

п. 4 п.п. 2 розд. ІІ Закону № 530

п. 3 розд. ІІ Закону № 533

На період встановлення карантину… забороняється проведення органами держнагляду (контролю) планових заходів у сфері господарської діяльності

Тимчасово, по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину… забороняється проведення органами держнагляду (контролю) планових заходів у сфері господарської діяльності, крім держнагляду (контролю):

— за діяльністю суб’єктів господарювання, які віднесені до суб’єктів господарювання з високим ступенем ризику;

— у сфері дотримання вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін;

— у сфері санітарного та епідемічного благополуччя населення

 

Скасуванням норми Закону № 530 позбавлені перевірки: 1) суб’єкти із високим ступенем ризику; 2) у сфері дотримання вимог у частині державного цінового регулювання; 3) у сфері санітарного та епідемічного благополуччя населення.

Але, що стосується податкової перевірки, податківці обмежені в праві їх проведення за виключенням деяких випадків.

Мораторій не стосується:

 • документальних позапланових перевірок, що проводяться на звернення платника податків;
 • документальних позапланових перевірок з підстав, визначених підпунктами 78.1.7 і 78.1.8 пункту 78.1 статті 78 ПКУ;
 • фактичних перевірок у частині порушення вимог законодавства в частині: обліку, ліцензування, виробництва, зберігання, транспортування та обігу пального, спирту етилового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів;
 • цільового використання пального та спирту етилового платниками податків;
 • обладнання акцизних складів витратомірами-лічильниками та/або рівнемірами-лічильниками;
 • здійснення функцій, визначених законодавством у сфері виробництва і обігу спирту етилового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів, пального, з підстав, визначених підпунктами 80.2.2, 80.2.3 та 80.2.5 пункту 80.2 статті 80 ПКУ.

У Законі «Про внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2020 рік» від 17.09.2020 р. № 909-IX прописали дуже «цікаву» норму, за якою КМУ може скорочувати строки дії обмежень, заборон, пільг та гарантій, установлених «протиковідними» законами України:

«У період дії карантину, встановленого КМУ з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, надати право КМУ скорочувати термін дії обмежень, заборон, пільг та гарантій, установлених відповідними законами України, прийнятими з метою запобігання виникненню та поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, крім випадків, коли зазначене може призвести до обмеження конституційних прав чи свобод особи».

До речі, податківці хочуть повернути собі право проводити частину заборонених їм перевірок, підготувавши відповідний нормативний документ.

 

Список використаних джерел

 

 1. Закон України 04.12.2020 р. № 1071-IX «Про соціальну підтримку застрахованих осіб та суб’єктів господарювання на період здійснення обмежувальних протиепідемічних заходів…» [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://zakon5.rada.gov.ua.
 2. Закон України від 17.03.2020 р. № 530 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)» [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://zakon5.rada.gov.ua.
 3. Закон від 17.03.2020 р. № 533 «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо підтримки платників податків на період здійснення заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)» [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://zakon5.rada.gov.ua.
 4. Податковий кодекс України від 02.12.2010 № 2755-VI [Електронний ресурс]. – 2016. – Режим доступу: http://zakon5.rada.gov.ua/laws/show/2755-17.
 5. Офіційний Сайт Верховної Ради [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://zakon5.rada.gov.ua.