Кафедра економіки, обліку і оподаткування
Національний університет "Чернігівська політехніка"

Про "електронні гроші"

Ми з Вами вже встигли звикнути до поняття «електронні гроші», тим паче, що користувачем електронних грошей може бути як суб’єкт господарювання, так і фізична особа. Про збільшення їх популярності свідчать дані НБУ, згідно яких обсягів випущених електронних грошей та обсяг операцій з ними у 2019 році в Україні зріс більш як удвічі.

Однією з переваг електронних грошей було те, що ідентифікувався лише електронний гаманець, а не його власник. Проте, слід нагадати, що 15 вересня 2020 року вступає в силу Постанова правління НБУ №133 «Про затвердження змін до Положення про електронні гроші в Україні». Зміни націлені на ще більш жорсткі вимоги фінансового моніторингу та підвищення інформованості всіх учасників ринку.

Найважливішим новим правилом стане обов’язкова ідентифікація і верифікація користувачів електронних грошей - як клієнтів, які відкривають електронні «гаманці» для оплати товарів і послуг через інтернет, так і тих, які здійснюють грошові перекази. Особливо ці нововведення будуть стосуватися переказів з використанням електронних грошей, оскільки перекази будуть супроводжуватися інформацією як про платника, так і про одержувача.

Перевірка користувачів не буде здійснюватися лише у випадках, коли операції здійснюються з використанням раніше оплаченої картки, або ж при сплаті за товари готівкою чи карткою електронний гаманець відкривається одноразово для технологічного проведення транзакції.

Також Постановою №133 введені нові ліміти за операціями з електронними грошима. Для повністю ідентифікованих електронних «гаманців» скасовано обмеження щодо сум переказів і розрахунків і тепер на поповнюваному електронному «гаманці» може зберігатися сума до 400 тис. грн, а на непоповнюваному - до 5 тис. грн.

Всі вищевказані зміни та нововведення здійснені з метою гармонізації ринку електронних грошей із законодавством України та ЄС в сфері здійснення фінансового моніторингу.